Artiklen indeholder reklamelink
Fredag aften gik det løs igen, og nøgleordene for Christianes look var uden tvivl elegance. Smukke dybe orange læber, et par toner mørkere hår og en elegant opsætning, skabte til sammen det sofistikeret Jackie O inspireret look.
Vi guider selvfølgelig og giver dig her de tre vigtigeste ting, så du selv kan genskabe looket.
Læber:
Fenty Beauty – Mattemoiselle Plush Matte Læbestift
Den orange læbestift har længe været et hit, og flere mærker har formået at skabe farver og teksturer, der er så klædelige, at de nærmest er blevet ophøjet til klassikere. Farven er gode til at skabe et meget sofistikeret look fordi den får det hvide frem i tænderne, skaber en skarp læbe og klæder næsten alle hudtoner. Og så giver lige den nuance bare et festlig prik over i’et til ethvert outfit.
Neglelak:
Color hit 188 Orange Rocks
For at give looket en rød tråd, brugte Signe og Isa neglelakken ”Color Hit” som er en langtidsholdbare neglelak fra SEPHORA COLLECTION. Den har et smukt shine, og matchede de orange læber helt perfekt.
Hår:
Redken root fusion – Kan købes i WOOMA STUDIO
For at gøre håret et par toner mørkere, er Redken Root Fusion din bedste ven! En super smart concealer til hårrødderne. Den gør det muligt at camouflere udgroninger og dække eventuelle grå hår for en ensartet finish, eller som her gøre håret mørkere. Hårfarve-sprayen findes i forskellige nuancer og er nem at arbejde med da den er baseret på en formel med masser af farvepigmenter, der genopfrisker hårfarven, dækker udgroninger og eventuelle grå hår. Farvepigmenterne er med til at skabe en ensartet hårfarve med en flot finish, så den er ideel til mellem frisørbesøgene. Farvesprayen er ikke permanent, men vaskes ud efter en hårvask.
Læs også Bagom Christianes look #2 HER